Az új 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 2024. október 1-től rendelkezik az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről.
A korábbi 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet jelentős változásokon esett át, de a fóliasátor/üvegház építés/bővítés tekintetében viszont változatlan maradt.
Az éghajlatváltozásból adódóan a zöldséghajtatás egyik legnagyobb kihívása a szellőztetés. Erdődi Péter növényház-mérnök, a kecskeméti Hírös Fóliaház Kft. ügyvezetője saját tapasztalataikat felhasználva beszél arról, hogy milyen a megfelelő szellőztetés.
Magyarországon a hajtatásos kertészetekben a legelterjedtebb növényház fedés a fólia. Rengeteg termelőt érint ez a kérdés, a fóliát bizony időnként cserélni kell. Semmi sem tart örökké. Mai fogyasztói társadalmunkban a termékeket már úgy készítik, hogy a garantált élettartamát többszörösen ne bírja ki. Ma már ne várja senki, hogy a 2 éves fóliája 10+ évet kibírjon. Az, hogy ez tetszik, vagy nem tetszik, sajnos nem lehetünk rá komoly befolyással, viszont tehetünk lépéseket fóliánk élettartamának növeléséért.
A Duna-R Kft. fennállásának huszadik évfordulója alkalmából tartott nyílt napon a cég fajtáit és a kísérleti kertben alkalmazott technikákat, technológiákat is bemutatták az érdeklődőknek.
A szentesi telepen álló növényházakat a kecskeméti székhelyű Hírös Fóliaház Kft. építette. A nemesítés igényeihez alakítva tavaly hat, majd idén tavasszal újabb négy, egyenként 344 négyzetméteres, hőszigetelt, kettős fóliaborítású, számítógép-vezérlésű klímaszabályozással ellátott sátor készült.
A kertészek általában a kor technikai színvonalához és persze a pénztárcájukhoz igazodva építenek növényházat. A 20-30 évre tervezett beruházások azonban idővel akkor is korszerűsítésre, bővítésre szorulnak, ha nem mulasztották el a rendszeres karbantartást.
A FruitVeB és a DélKerTÉSZ szentesi szakmai napján Erdődi Péter növényház-mérnök, a kecskeméti Hírös Fóliaház Kft. ügyvezetője saját tapasztalataikat felhasználva részletezte, hogy milyen szerkezeti változtatásokkal tehetjük korszerűbbé a fóliaházakat.
Közel két évtizedes munka és fejlesztés eredményeként adta át a félhektáros kísérleti kertjét a Duna-R Kft. Szentesen. Ez a mérföldkő reményeik szerint a cég új korszakának kezdetét is jelenti. Az önerőből létrehozott új telepen bemutatják a teljes paprika-fajtaválasztékukat, és vizsgálják az utóbbi húsz országban indított kísérleti programok nemesítési anyagait is. Emellett technológiai útmutatással szolgálnak a kertészeknek, különös tekintettel a kókuszrost közeg alkalmazására.
Előző szakmai részben a Mielőtt fóliaházat építünk címmel közöltünk cikket arról, hogy milyen részletkérdéseket érdemes átgondolni, átszámolni a tervezett beruházás előtt. A cikk második részében az építmény egyes szerkezeti elemeit vesszük sorra Erdődi Péter előadása alapján, aki a FruitVeB és a Tész-Ész ópusztaszeri zöldséghajtatási szakmai napján vázolta fel a fóliaház-beruházás költségeit, illetve a korszerű fóliaházak ismérveit.
A FruitVeB és a Tész-Ész ópusztaszeri zöldséghajtatási szakmai napjának szervezői ezért fölkérték Erdődi Pétert, a fóliaház-építés egyik hazai specialistáját, hogy a beruházás alapjairól, költségeiről, illetve a korszerű fóliaházak ismérveiről tájékoztassa a hallgatóságot. A beruházási költségnek körülbelül csak az egyharmada megy el a fóliaházra. Minden beruházás leglátványosabb része a növényház, a házon kívül azonban még számtalan külső kiszolgálóegységtől válik a telep működőképes üzemmé – mondta Erdődi Péter, a Hírös Fóliaház Kft. ügyvezetője. Csapatával már több mint 250 hőszigetelt fóliaházat gyártottak és építettek, illetve rengeteg fóliaház-felújításban vettek rész.